Flexi- повод. Полза или вреда?

Как се борави с гъвкав повод (Flexi-повод) и какво е това?

Flexi-поводът трябва да предложи на нашия четириног приятел, но преди всичко на хората му, повече удобство и комфорт от обикновения повод. При този тип повод човекът държи в ръката си пластмасов корпус с дръжка. В него има макара, с която има пружина, за да издърпа назад и да навие въже или лента. След това краят на лентата или въжето се прикрепя към нашийника или нагръдника на кучето с помощта на карабинер. Държачът може да спре издърпването на каишката с помощта на бутон за спиране на корпуса и да заключи каишката на определена дължина чрез заключване на този бутон.

Flexi-поводът се развива автоматично, когато четириногият приятел издърпа опънатата каишка напред. Ако кучето спре и човекът се приближи до неговото куче или кучето се приближи до човека, макарата в дръжката навива каишката обратно с помощта на пружина. За да даде на кучето повече дължина на каишката, човекът не трябва да прави нищо друго освен да държи тази дръжка в ръката си.

Вече има и луксозни версии на „гъвкавият повод“. Има части за дръжки, към които са прикрепени куки за държачи за торби за отпадъци и дори малки фенерчета. Междувременно можете да водите и две кучета с двойна каишка на една дръжка.

Но дали флекси поводът е чудесен инструмент както за кучето, така и за собственика, ако свободното въртене не е възможно?

1.) Способността да ходите на повод се влошава:

Поради постоянното издърпване на повода, много кучета са склонни да противодействат на това леко „съпротивление“. В зависимост от телесното тегло на кучето, това може да означава значително усилие. Повечето кучета не могат да обяснят защо внезапно е нежелателно да действате срещу това съпротивление, когато се разхождате с нормален повод или с блокиран флекси повод.

2.) Основните сигнали и отзивчивостта намаляват:

По простата причина, че хората стават мързеливи и непрецизни в общуването! Наблюдава се много често, че човекът вика кучето, кучето не реагира и бум – флекси поводът се използва с прихванати движения, за да приближи кучето. Кучето се научава, че когато стане важно, стопанинът ще ме дръпне и няма да реагира сам до този момент…

3.) Flexi поводите не са безобидни…

Поради тънките и обикновено сравнително дълги кабели съществува значителен риск от нараняване за хора и кучета! Особено при млади, импулсивни кучета, които често са склонни да „излитат“, не се препоръчва използването на гъвкав повод. В допълнение, кабелите обикновено се виждат трудно, което може да бъде фатално за насрещните джогинг/велосипедисти, например!

Заключение:

Препоръчва се използването на гъвкави поводи само при добре обучени, добре балансирани кучета и на избрани места. Предпоставката да сте концентрирани и да не ви разсейват (напр. да не говорите постоянно по телефона) по време на разходката е нещо естествено. Винаги трябва да се взема предвид съотношението размер/тегло на кучето и да се съобразява с каишката и собствените ви физически възможности.

За да симулирате свободно бягане, когато кучето е все още много импулсивно, динамично, препоръчва се да използвате въже за плъзгане върху колана за гърди, комбинирано с целенасочено обучение