Тревожност при кучетата
Искаме да си вземем куче и не можем да се разделим от него в началото, то свиква с нас и му става по- трудно отделянето от стопаните. Обучението на кучето да го оставяте само е най-добре да започне 3-4 дни след вземането му. Отначало да е за 20 секунди като излезете само от стаята и да влезете и да го похвалите и да го възнаградите с някое лакомство. После увеличавате времето с по 1 мин. Ако си вземате възрастно куче и то има същият проблем може да започнете по същия метод. Повечето хора разбират за тревожността на кучетата им по неприятен и труден начин, когато са били неотлъчно до кучето си в продължение на дълги месеци и им се е наложило отново да тръгнат на работа или да отидат на гости, където не могат да вземат домашния си любимец или дори и до магазина. То ще е прегризало мебелите през това време или ще е виело без да спре и съседите ви ще се оплачат, вманиачено дъвчене, или ще е прегризало врата или перваза на прозореца. Това състояние на кучето е паническо разстройство и не означава, че кучето ви обича повече и затова не може да се раздели с вас. Някои от причините кучето страда от това разстройство е примерно в резултат на преждевременно отбиване, докато други са го развили, след като са преживели травматична ситуация, наред с много други причини. Важно е да се изключи медицинска причина, защото понякога определен здравословен проблем може да отключи признаци на тревожност при раздяла. Има теория, че страхът от раздялата при кучетата е и на генетична основа, така че, някои кучета могат да развият това състояние, въпреки че са добре обучени и социализирани. Някои други симптоми освен разрухата в къщата е и дефикацията или уринирането в къщата, губят апетита си, опитват се да избягат или да копаят под врати и прозорци, прекомерно отделяне на слюнка, бягане в кръгове, или вървящо и идващо без значение от едно място на друго. НЕ бъркайте някои симптоми на безпокойството при раздяла със скуката и липсата на упражнения. Когато някои хиперактивни кучета са отегчени, особено ако са сами у дома, те могат да унищожат мебелите или да създадат скандали, просто защото трябва да освободят енергията си. Както и липсата на обучение, урината чрез маркиране.
Как можем да решим проблема?
1. Ако ви се налага спешно да излезете и знаете, че кучето ви страда от тревожност при раздяла, то може да си наемете някой човек, който предлага такива услуги (dog-sitter) или да помолите близки роднини или приятели.
2. Ако във вашият град се предлага кучешка занималня, също е добър вариант, тъй като дневната грижа за кучетата осигурява редовни упражнения и умствена стимулация.
3. РЕДОВНИ тренировки. Един от методите ви посочих по-горе в статията. Ако кучето ви се страхува от такава степен, че дори и за 10 секунди не можете да напуснете стаята, то започнете с една- две крачки като се отдалечите от него и го възнаградите за това.
4. Не му обръщайте внимание, докато не се успокои. Когато кучето е превъзбудено, скача и иска да ви привлече вниманието- игнорирайте го това поведение. Не изричайте думичката „Не“, понеже вместо корекция, кучето може да го възприеме като метод, по който е успяло да ви привлече вниманието. Разбира се всяко куче е различно и има кучето, които им повлиява и са научили строгото НЕ и го приемат.
5. Не се връщайте, след като излезли и сте чули, че то вие, лае, понеже по този начин, отново, то е получило каквото поиска, а именно- вашето присъствие. Игнорирайте кучето 15 мин преди да излезете, все едно него го няма и когато се приберете отново го игнорирайте определено време и едва когато се е успокоило може да отидете при него и да го погалите, но не го превъзбуждайте с пискащ глас.
6. Използвайте някоя интерактивна играчка като Kong, може да сложите пастет и да го замразите и преди да излезете да му дадете играчката, за да може то да се занимава с нея.
7. Преди да оставите кучето си само, излезте на активна разходка, бягане, каране на колело, игра с други кучета. По този начин, когато се приберете вкъщи, кучето ще е изморено и ще иска да си почине. Освен физическата тренировка, може да направите и ментална като се занимаете с обучението на кучето и/или да научи някой нов трик.
8. Преди да тръгнете може предварително да скриете лакомства или храната му (предварително не е закусвал или вечерял) из различни стаи и ъгли в жилището и на него ще му е интересно да търси храна, докато е само вкъщи.
9. В краен случай може да използвате и медикаментозно лечение. Има медикаменти, които успокояват кучето, когато то е само. Но това не е решение на проблема, а един вид потискане. Може да се посъветвате с вашия ветеринарен лекар.
Някои хора обмислят и вземане на друго куче, като метод за решаване на проблема, но това не е така. Проблемът се крие в неконтролирането на депресията поради установената връзка със собственика, а не в другото куче. Да, при малка част от кучетата може и да се промени нещо като това, кучето да се успокои, но не е гаранция за решаването на проблема, а дори „новото“ куче може да прихване от поведението на „старото“.
И запомнете: постоянство и търпение!